خلاصه سی دی روابط حسنه از آقای مهندس حسین دژاکام

یکشنبه 20 مرداد 1398 08:30 ق.ظ

نویسنده : mostafa aghayi
خلاصه سی دی روابط حسنه از آقای مهندس حسین دژاکام
آنچه در طول حیات ادامه دارد، روابط حسنه است ایجاد روابط حسنه با دیگران هزینه‌بردار است و بدون هزینه نیست . گفتیم که عشق ، ایمان و روابط حسنه تمام این‌ها هزینه دارد ما نمی‌توانیم با ضد ارزش‌ها روابط حسنه برقرار کنیم ، یعنی بد دیگران را بخواهیم و ..............

فرازی از یک نوشتار به تاریخ 06/11/1375

آنچه در طول حیات ادامه دارد، روابط حسنه است که از زمانی که ما خود به یاد داریم با تمام مشکلات سعی کردیم که در حد امکان بین خویشان این مسئله برقرار باشد.خانه نزدیک بود ما در اغلب اوقات تجمع می‌یافتیم و آن بچه‌ها و نوباوگان آن زمان از آن برخوردار بوده‌اند اما سرنوشت ما با بندهای دیگری شده بود و آنچه خود می‌دانید خانه ما پس از سال‌های سخت اما با مهر و محبت پس از زمانی کوتاه به دست حوادثی ازهم‌گسیخته گردید.ما برآن هستیم که درخت نخل خانه خویش را به خوشه‌های رطب آباد کنیم و از شهد آن شربتی بسازیم که بر آن‌همه سیراب بشوند و در درازمدت در ذهن بسیاری از انسان‌ها باقی بماند خانه‌ی دل را روشن کن که خانه‌ی دل با چراغ خود ، نور تابنده‌ای به خانه‌ی خدا می‌دهد.

انسان به‌صورت اجتماعی زندگی می‌کند و به‌صورت انفرادی نمی‌تواند زندگی کند ،چون تمام انسان‌ها به همدیگر نیازمند هستند حتی در بعضی از حیوانات هم که نگاه کنیم به‌صورت دسته‌جمعی زندگی می‌کنند وقتی این رابطه‌ها بین انسان‌ها حسنه باشد کارها به‌خوبی پیش می‌رود ولی اگر حسنه نباشد، انسان به مشکل‌های متعددی روبرو خواهد شد. ولی در روابط حسنه که می‌خواهیم با انسان برقرار کنیم احتیاج به دو چیز است : 1- انسان باید عقل و شعور درست‌وحسابی داشته باشد. 2- باید هزینه‌ی آن را پرداخت کند.

آقای مهندس فرمودند : در طبیعت هیچ‌چیز وجود ندارد که هزینه نداشته باشد ، حتی خداوند هم هیچ‌چیزی را مجانی به انسان نمی‌دهد. خداوند طبیعت و هستی را آفرید و یک سری امکاناتی برای انسان‌ها خلق کرد و گفت هر چیزی که نیاز دارید در این زمین بکارید و برداشت کنید ولی برای آن کار باید زحمت بکشید. انسان نمی‌تواند پشت سر کسی انتقاد و یا غیبت کند و روابط حسنه هم با او برقرار کند و این امکان‌پذیر نیست .حرفی که از دهان خارج شود ، دیگر انسان مالک و صاحب آن حرف نیست ، چه حرف خوب و چه حرف بد. روابط حسنه، مقداری ازخودگذشتگی می‌خواهد و باید هزینه کرد و باید هزینه کرد. نمی‌توانیم غیبت ، کم‌فروشی ، حسادت ، کینه و ..... این کارها را انجام بدهیم و روابط حسنه هم داشته باشیم .هنر انسان در این است که دشمن را به دوست تبدیل بکند نه این‌که دشمن درست کنیم . البته هزینه داشتن در روابط حسنه با باج دادن بسیار تفاوت دارد.بعضی‌اوقات وقتی بخواهیم روابط حسنه داشته باشیم، دائماً باید باج بدهیم مثل کشورهای همسایه .

آقای مهندس در ادامه فرمودند : مثلاً همین کنگره60 از روزی که تشکیل‌شده عقیده‌های ما با خیلی‌ها متفاوت بوده است مثل همین درمان اعتیاد که در سیستم پزشکی معلوم نبود که چه قسمتی از انسان را می‌خواستند به درمان برسانند و یا نوشتن مقاله‌ی سم نزدائی که به دانشکده علوم پزشکی زنجان ارائه و در آنجا سخنرانی و مطرح کردم. ولی در حال حاضر بیشترین دوستان من پزشکان هستند و در هیچ کجا تبدیل به دشمن نشد و روابط من و کنگره با سیستم پزشکی و دانشگاهی روزبه‌روز قوی‌تر و مستحکم‌تر و بهتر شد و این روابط حسنه براثر برخورد صحیح به دست آمد و یا با گروه‌های مشابه دیگر هم همین‌طور است.وقتی تقویم کنگره را ببینیم، متوجه می‌شویم که کنگره با هیچ‌کسی بدی نکرده و شاید تاکنون هیچ‌کسی را اخراج نکرده‌ایم.روابط حسنه یک فرصت است برای انسان جهت خودسازی و بازسازی و نباید تمام‌وقت خودمان را صرف جنگ‌ودعوا با اطرافیان و یا اعضای خانواده و دوستان و رفقا کنیم و هیچ موقع وقت نکنیم که به خودمان برسیم و سازندگی داشته باشیم و کی زندگی کنیم و از زندگی لذت ببریم. ما به این دنیا نیامدیم که دیگران را آدم کنیم، بلکه به دنیا آمده‌ایم که خودمان درست و مرتب شویم.آیا خودمان در صراط مستقیم هستیم که بخواهیم دیگران را هدایت کنیم.من تا خودم مصرف‌کننده مواد مخدر باشم نمی‌توانم به دیگران آموزش بدهم چون خودم به کار ضد ارزشی مشغول هستم و باید همه‌ی ما سعی کنیم در زندگی با دیگران روابط حسنه داشته باشیم.

با نادان سخن مگو. وقتی یک شخصی نادان و ناآگاه باشد هیچ‌وقت با آن بحث نکنید و با آن درگیر نشوید و ما باید در یک کلان ببینیم آیا می‌خواهیم زندگی کنیم و لااقل این روابط رابین اعضای خانواده و فامیل برقرار کنیم. در قدیم خانه‌ها به هم نزدیک بودند ولی در حال حاضر محل کار و منزل کیلومترها باهم فاصله‌دارند و از هم دور می‌باشند. در شهرستان‌ها بیشتر همه دورهم جمع می‌شدند. یک سری چیزهایی هست که دست ما نیست مثل : زلزله ، سیل ، جنگ و ......... بعضی‌اوقات یک سری خانواده‌ها باهم منسجم هستند ولی براثر یک سری حوادث ازهم‌گسیخته و دور می‌شوند، مثل زمان جنگ.برای انسان در تقاطع راه ، همیشه خطر در کمین است.

ما بر آن هستیم که درخت نخل خانه‌ی خویش را به خوشه‌های رطب آباد کنیم و از شهد آن شربتی بسازیم که برآن همه سیرآب شوند و در درازمدت در ذهن بسیاری از انسان‌ها باقی بماند.

ما باید کاری کنیم که به خودمان و به خانه‌ی خود توجه بکنیم، که منظور دل و قلب خودمان است. و پاک‌سازی را شروع و خودمان را تزکیه و پالایش نماییم که نتیجه آن این می‌باشد که به دیگران هم بدهیم . وقتی شخص رها می‌شود و بعد از مدتی به درجه‌ی راهنمایی می‌رسد ، یعنی دل خودش که همان خانه خودش می‌باشد را پاک‌سازی کرده و نخل دلش را پرورش داده و از آن شهدی درست می‌شود و به دیگران هم کمک می‌کند و دست دیگران را می‌گیرد و آن‌ها را از تاریکی‌ها خارج می‌کنند.

خانه دل را روشن کن که خانه‌ی دل با چراغ خود نور تابنده‌ای به خانه‌ی خدا می‌دهد.

بارها گفته‌ایم که دروازه‌ی ورود به قلب خداوند قلب انسان‌ها می‌باشد. تا چراغ دل انسان روشن نشود نمی‌توان چراغ دل خداوند را روشن کنی. باید دل روشن شود که احتیاج به تزکیه و پالایش داردو به‌طرف ارزش‌ها حرکت کند.انسان هرچقدر به‌طرف ضد ارزش‌ها برود کدرتر و بدتر و حسودتر و عصبانی‌تر و مریض‌تر و ..... می‌شود.و  باید از خودمان شروع کنیم، یعنی در دل خودمان آن خوبی را به وجود بیاوریم و از خودمان به وجود بیاید نه این‌که با قرص حال خودمان را خوب کنیم و باید از درون به حال خوب برسیم.

بسیاری از مردم در این مقوله هستند که آیا اصلاً وجود ، وجود دارد یا خیر ، یعنی با خود بیگانه‌اند یا خیر. درحالی‌که می‌خواهند وجود خدا را بشناسند اما همین ناباوری آن‌ها را به مرز شیاطین می‌کشاند و در آن‌ها حذف می‌گردد.

بعضی‌ها با خودشان می‌گویند آیا خداوندی هست،آیا بعد از مرگ وجود ما هست یا نیست و با خودشان همیشه بیگانه‌اند.و شاید عده‌ای هم می‌گویند که اصلاً خدایی وجود ندارد و کسانی هم می‌خواهند ثابت کنند که آیا خدا هست و یا نیست، با خودشانت بیگانه می‌شوند و باعث می‌شوند که دست به خیلی کارها بزنند و نیروی شیطانی در آن‌ها حذف می‌گردد.

آیا نیرویی مافوق قدرت خداوند وجود دارد که بر هستی فرمان می‌راند یا نه؟

انسان در حدی نیست که بتواند بگوید وجود دارد یا وجود ندارد، بارها گفتیم ما همگی مانند مورچگانی هستیم که در جنگل‌های افریقا در زیرزمین لانه ساخته‌اند و در آن لانه‌ها زندگی می‌کنند و می‌خواهند ببینند که مثلاً رئیس‌جمهور فلان کشور چه کسی است و یا خیلی از حرف‌های دیگر، چون وسیله و ابزار این کار را ندارد. ما در کنگره می‌گوییم، که یک قدرت و یا نیرویی وجود دارد که مافوق قدرت انسان است که بر هستی فرمان می‌راند که ما به او می‌گوییم خداوند. ما هیچ‌وقت تسلط بر خلقت و کنترل خودمان را نداریم چون شهر وجودی ( جسم ) ما در اختیار ما نیست و ما کاره‌ای نیستیم.

جهان مملو از این انسان‌هاست وقتی ما می‌گوییم یعنی این‌که عشق و ایمان باید واقعیت داشته باشد تا جامه زیبایی بر تن شود.عشق و ایمان باید واقعی باشد و عشق هیچ موقع بدون هزینه نمی‌شود و یا ایمان هم مجانی نیست و هزینه دارد و بهای آن سنگین است.اگر انسان بخواهد عشق و ایمان داشته باشد باید هزینه‌ی آن را پرداخت کند، کسی که ایمان و عشق واقعی داشته باشد از چهره و کلام و برخورد او با انسان‌ها کاملاً مشخص است.چون بارها گفتیم ایمان، یعنی تجلی نور خداوند در انسان. کسی که ایمان داشته باشد مهربان است و چهره‌ی نورانی دارد.

ما برای همه‌ی آن‌ها دعا می‌کنیم که راه رستگاری و راه مستقیم را بیابند که از شن و ماسه‌های دوار بیرون بیابند و به دریا و بحر برسند. بارها گفتیم که شن‌های روان دو کار را انجام می‌دهند، اگر به دریا و اقیانوس نزدیک باشند، به آب می‌رسند و اگر دور باشند همیشه سرگردان و به دور خودشان می‌چرخند، مثل شن‌هایی که در کویر وجود دارد و هیچ‌وقت هم به آب نمی‌رسند.

امیدواریم که در تحولات خویش قدم‌های بسیار قوی و محکم بردارید و از تلاش راه درراه حق هیچ‌وقت ناامید نشوید. کاری که درراه حق و حقیقت انجام می‌دهید اگر به آن اعتقاددارید هیچ موقع ناامید نشوید، شاید به‌سختی و مشکلات هم برخورد کنید، به راه خود ادامه دهید.

صبر شما کم می‌شود ، خوب ممکن است که در حیات خویش به آنچه باید به شما فکر فراقی بدهد کمتر فکر می‌کنید.انسان درراه هدف و صراط مستقیم، درراه خدمت و درراه خوب تلاش و کوشش می‌کند و گاهی اوقات به نتیجه نمی‌رسد چون راه ممکن است سخت باشد و نباید صبر شما کم شود و یا کم‌طاقت شوید و درراه مشکلات بزرگ فکر کنیم تا به یک نتیجه برسیم. ولی دید ما نسبت به مشکلات این است که راه را به نشان می‌دهد و رحمت خداوند است و لعنت نیست. همین مشکلات بود و هست که باعث پیشرفت کنگره شده است، چون هر موقع به یک مشکل و بحران برخورد کردیم با حل کردن آن به یک جهش خوبی رسیدیم. مثل همین خرید ساختمان کنگره. پس اگر در زندگی دچار مشکل شدیم از آن مشکل ترس به خودمان راه ندهیم و این می‌شود فکر فراق، که از مشکل برای خودت یک پل پیروزی بسازی.

باید جسم و روح هر دو باهم به یک مسائلی برسند ، اگر در هر یک ایرادی باشد در دیگری انعکاس خوبی باقی نمی‌گذارد.باید جسم و روح، یعنی هم صور آشکار و هم پنهان با همدیگر میزان باشند مثل سوار و سوارکار و هر دوبه‌یک مسائلی برسند، یعنی نفس و روح باید به یک نقطه برسند و هر دو مخالف هم نباشند مثل یک زن و شوهر که باید حرف هر دو یکی باشد. وقتی‌که هم جسم و هم روح ( نفس ) باهم یکی باشند ، انسان به آسایش و آرامش می‌رسد.

آقای مهندس در پایان فرمودند : نتیجه می‌گیریم ، آنچه در طول حیات ادامه دارد، روابط حسنه است ایجاد روابط حسنه با دیگران هزینه‌بردار است و بدون هزینه نیست . گفتیم که عشق ، ایمان و روابط حسنه تمام این‌ها هزینه دارد ما نمی‌توانیم با ضد ارزش‌ها روابط حسنه برقرار کنیم ، یعنی بد دیگران را بخواهیم و یا پشت سر آن‌ها حرف بزنیم ، حسادت ، کینه به دیگران داشته باشیم و با این شرایط روابط حسنه هم داشته باشیم ، تمام انسان‌ها یک حس پنهانی به نام حس ششم دارند که رابط بین حس‌های درونی و حس‌های بیرونی می‌باشد و با این حس انسان‌ها متوجه راست و یا دروغ گفتن می‌شوند و کلام آخر ما به دنیا نیامده‌ایم که انسان‌ها را درست کنیم ما به دنیا آمده‌ایم که خودمان را درست کنیم.

تایپ و ویرایش : مسافر مصطفی

 

 

 
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: کنگره60 ، درمان اعتیاد ، آموزش ،
دنبالک ها: سی دی های آموزشی،لژیون ها ،
آخرین ویرایش: یکشنبه 20 مرداد 1398 09:02 ق.ظشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات